……………………………………………………………………………………………………………………………………….

31

 marca na całym świecie był obchodzony Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Transpłciowych. Z tej okazji chcemy poruszyć ten ważny temat, przybliżyć najważniejsze pojęcia i pokazać, z czym mierzą się na co dzień kobiety transpłciowe.

We współczesnym świecie coraz częściej zauważamy różnorodność płciową. Niestety, brakuje nam podstawowej wiedzy na ten temat. Wokół nas krąży wiele krzywdzących stereotypów i przekonań, które utrudniają osobom transpłciowym codzienne życie. Niezależnie od naszych poglądów politycznych, wiary, światopoglądu czy przekonań mamy obowiązek szanować każdego człowieka. 

Czym jest transpłciowość?

Transpłciowość jest rozbieżnością między płcią ustaloną przy narodzinach, a własną percepcją płci. Polega na niezgodności między psychicznym poczuciem płci, a biologiczną budową ciała. Związane jest ze stałym poczuciem dyskomfortu lub dezaprobaty wobec własnej płci metrykalnej (przypisanej przy urodzeniu).

Określana jest także jako dysforia płciowa i odnosi do anatomicznej budowy ciała i pragnienia korekty ciała, by dopasować je do płci przeżywanej.

Są także osoby transpłciowe, które niekoniecznie odczuwają dysforię, ale przewyższa u nich euforia płciowa, która jest tak samo ważna w identyfikowaniu się jako osoba trans. Mogą nie czuć żadnych (lub minimalną ilość) negatywnych odczuć związanych ze swoją przypisaną płcią, ale za to czuć po prostu znaczne pozytywne uczucia związane ze swoją prawdziwą płcią. Transpłciowość zatem to nie tylko trudność, ale także coś pozytywnego i szczęśliwego.

Osoba transpłciowa odczuwa:

  • pragnienie życia zgodnie z płcią przeżywaną, 
  • dyskomfort, gdy musi funkcjonować w społeczeństwie jako przedstawiciel płci metrykalnej.

Kim jest transpłciowa kobieta?

Transpłciowa kobieta to osoba, która:

  • urodziła się z ciałem fizycznym przypisanym do płci męskiej, ale jest kobietą. Warto podkreślić: od samego urodzenia była i jest kobietą. Nie staje się nią tylko dlatego, że sobie coś wymyśliła lub uległa “modzie”. To bardzo krzywdzące stwierdzenia.
  • używa zaimków i form językowych, które odpowiadają jej tożsamości. 
  • nie zmienia płci w procesie tranzycji – dokonuje korekty medycznej czyli dostosowuje swoją fizyczność do płci odczuwanej.
  • może posiadać tzw. dead name czyli zestaw danych, które zostały jej nadane przez rodziców przy urodzeniu, a więc zanim w pełni wykształciła się jej tożsamość. Nie używa ich po korekcie płci. Ale nie jest to regułą. Wiele transpłciowych kobiet może mieć przypisane imię, które używane jest powszechnie niezależnie od płci, lub zwyczajnie czuje przywiązanie do swojego imienia (np. Dylan Mulvaney, która używa swojego przypisanego przy narodzinach imienia, ponieważ jak sama opisała – lubi je, identyfikuje się z nim i może ono być imieniem żeńskim (źródło: https://www.google.com/url?q=https://en.wikipedia.orgwikiDylan_Mulvaney&sa=D&source=docs&ust=1711053301859596&usg=AOvVaw04egOb3gs6wvtjCm6juUEl)

 

“Rozumienie jest trudne, dlatego większość ludzi ocenia”

[Carl G. Jung]

 

Transpłciowość a orientacja seksualna

To dwa zupełnie różne pojęcia. Transpłciowość odnosi się do naszego własnego poczucia przynależności do danej płci. Orientacja seksualna to ukierunkowanie naszego popędu płciowego i emocjonalnego do osób określonej płci.

Zatem kobieta transpłciowa może być, m.in.:

  • heteroseksualna,
  • homoseksualna,
  • biseksualna.

 

Kiedy w końcu zacznę żyć?

Dla części transpłciowych kobiet życie to nieustanna walka o akceptację, poszanowanie ich tożsamości i ekspresji płciowej. Na co dzień jeszcze nader często spotykają się z ostracyzmem otoczenia.  

Oprócz uprzedzeń społecznych walczą z biurokracją, gdyż w Polsce, niestety, proces uzgodnienia prawnego płci w urzędzie poprzedzony jest latami diagnoz medycznych, psychologicznych, psychiatrycznych, spraw sądowych związanych ze  stwierdzeniem przynależności do płci przeżywanej. 

A przecież kobieta transpłciowa, tak jak każda osoba potrzebuje przestrzeni do życia, kochania, uśmiechania się, realizowania marzeń… I wspaniale, że coraz więcej kobiet transpłciowych znajduje oparcie w rodzinie, miejscu pracy czy miejscu zamieszkania. Nie odmawiajmy im swoją postawą prawa do szczęścia.

Gdybyś tylko wiedziała…

O własnej niezgodności płciowej ma odwagę mówić coraz więcej transpłciowych kobiet.  

O tym, co mówią o sobie transpłciowe kobiety możesz przeczytać tu:

 

Każda z historii kobiet jest inna, ma inne uwarunkowania. Niewątpliwie jest pełna wyzwań i przeszkód, ale także radości, uwolnienia, poczuciem życia w pełni.. Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy ile osób transpłciowych funkcjonuje obok Ciebie. Przyjrzyj się sobie, swoim wypowiedziom, zweryfikuj poglądy, bo może właśnie Ty jesteś barierą, która utrudnia osobie transpłciowej życie.

Dla części osób transpłciowych wyoutowanie czyli publiczne określenie się jako osoba przynależna do danej płci, jest trudną decyzją, wymagającą czasu, terapii wspierającej czy nawet zmiany miejsca zamieszkania. Dla innych, zwłaszcza gdy otoczenie jest tolerancyjne, wypowiada się z akceptacją wobec osób LGBT+, proces “wychodzenia z szafy” jest szybszy, naturalny. Bądźmy więc kimś, kto wspiera, ułatwia i akceptuje. Tylko tyle i aż tyle.

 

A gdy już wiesz – wspieraj!

Co możesz zrobić, gdy osoba transpłciowa właśnie “wyszła z szafy”?

  • zachowaj otwarty umysł, 
  • zachowaj pełną empatię i takt,
  • zwracaj się do niej aktualnym imieniem, 
  • pytając o przeszłość, czyli czas sprzed coming outu, używaj rodzaju gramatycznego, którego osoba używa obecnie,
  • jeśli nie wiesz jak się zachować, powiedz o tym, poproś o wsparcie lub poszukaj odpowiedzi. 

 

Wiemy, że uprzedzenia rodzą się z niskiej świadomości społecznej, ale to nie zwalnia nas z obowiązku poszukiwania źródeł merytorycznej wiedzy. Szanujmy drugiego człowieka  i otwórzmy się na potrzeby innych. 

 

Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl…

Które z moich działań są wspierające wobec osób dyskryminowanych?

 

Zrób to dla siebie:

Aby lepiej zrozumieć z czym mierzą się osoby transpłciowe, 

przeczytaj książkę na ten temat, posłuchaj podcastów lub wyszukaj w Internecie strony z rzetelną informacją o transpłciowości.

Oto przykłady rzetelnych źródeł:

https://kph.org.pl/ – strona Kampanii Przeciw Homofobii, na której znajdują się artykuły, wiadomości i spis innych organizacji zajmujących się prawami LGBT+ (https://kph.org.pl/organizacje-lgbt/ )


https://replika-online.pl/ – strona dwumiesięcznika Repliki, na której można zakupic magazyn i przeczytać próbki znajdujących się w nim artykułów.


https://www.transfuzja.org/ – fundacja Trans-Fuzja, która zbiera fundusze na pomoc osobom transpłciowym oraz prowadzenie wydawnictwa artykułów i ulotek informacyjnych


https://queer.pl/ – portal umieszczający aktualności i artykuły na temat spraw LGBT+


https://zaimki.pl/ – portal, który na celu ma szerzenie wiedzy o różnych zaimkach używanych w języku polskim


https://www.instagram.com/grupastonewall/ – profil Grupy Stonewall, która umieszcza aktualności i posty informacyjne na temat LGBT+

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.