……………………………………………………………………………………………………………………………………….

S Słowa to “tylko” słowa? Słowa mogą być puste. Można też rzucać słowa na wiatr lub dać komuś słowo. Słowa mogą ranić i uzdrawiać, niszczyć i budować. Bywają też słowa, na które ciągle czekamy…

 

W ciągu dnia wypowiadamy tysiące słów. Do naszych uszu dociera ich wielokrotnie więcej. Są nośnikiem informacji, podstawą komunikacji. Słowa mają ogromną moc oddziaływania na nas. Wpływają na naszą motywację, definiowanie i wyrażanie siebie. Pozwalają lepiej nam się poznać, rozwijać relacje z innymi, wpływać na otoczenie. Uruchamiają w nas całą lawinę emocji. 

Towarzyszą ważnym wydarzeniom naszego życia. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze słowo naszego dziecka. Z nadzieją czekamy na wyznanie miłości wypowiedziane przez kogoś, kogo darzymy uczuciem. Z drżącym sercem otwieramy list i czytając go słyszymy dźwięk głosu kogoś, za kim tęsknimy. Z ufnością wypowiadamy “tak podczas zaręczyn czy świadome “chcemy” podczas przysięgi małżeńskiej. 

Trzeba więc określić:

  • Jakie słowa chcemy słyszeć od innych?
  • Które słowa mają dla nas wartość? 
  • Ile z tego płynącego potoku słów zostawia w nas swój ślad? 
  • Które z nich zapamiętamy? 
  • Od kogo chcemy je usłyszeć?

Czym jest pozytywne myślenie?

Pozytywne myślenie jest umiejętnością dostrzegania dobra w różnych sytuacjach, przy jednoczesnym utrzymywaniu optymistycznego nastawienia niezależnie od pojawiających się trudności czy okoliczności. Człowiek myślący pozytywnie to taki, który m.in.:

  • dostrzega szanse zamiast przeciwności,
  • skutecznie działa w oparciu o swoje mocne strony,
  • nastawia się na efekty,
  • buduje poczucie własnej wartości z zachowaniem szacunku do drugiego człowieka,
  • rozwija swoją samoświadomość,
  • szanuje inny punkt widzenia.

“Słowa mają moc, a ich energia nie gaśnie, gdy ucichną. To, co zaczyna się jako dźwięk, przemienia się w czyn i naszą rzeczywistość”

Agnieszka Maciąg

Ważne jest to, kto mówi

Pierwszą osobą, od której powinnyśmy słyszeć słowa miłości, czułości, uznania  jesteśmy my same. Do codziennej praktyki warto włączyć docenianie siebie, w pełnym szacunku i szczerości ze sobą. Czy dajesz sobie szansę dojść do głosu? 

Jeśli świadomie dobierasz słowa, którymi się karmisz to z pewnością powodują one pozytywne zmiany w Tobie. Te, które zatrzymasz przy sobie, będą budowały poczucie Twojej wartości.

Następnie poszukaj wokół siebie ludzi, których słowa będą Cię wspierać

Można zacząć od:

  • najbliższej rodziny,
  • partnera lub partnerki życiowej,
  • żony lub męża,
  • przyjaciół,
  • współpracowników.

 

A teraz powiedz, czego potrzebujesz.

Najprostszym sposobem aby usłyszeć słowa, których pragniemy jest  powiedzenie o swojej potrzebie. Człowiek nie nabył jeszcze umiejętności czytania w myślach. Trudno więc drugiej osobie domyślić się, czego potrzebujemy. Gdy czujemy niedosyt określonych słów w naszym życiu po prostu trzeba to zakomunikować. 

Możesz powiedzieć:

  • “Potrzebuję dziś usłyszeć, że jesteś ze mnie dumny”
  • “Powiedz mi, proszę, że akceptujesz moje ciało”
  • “Potrzebuję usłyszeć: kocham cię”

 

Początkowo możemy czuć się nieswojo prosząc kogoś o dobre słowo. Możemy też spotkać się ze zdziwieniem drugiej osoby, gdyż dotychczas tego nie robiłyśmy. Mówienie wprost o swoich potrzebach wymaga odwagi, dobrej znajomości siebie i drugiej osoby. Czasem jednak warto podjąć ryzyko, by zadbać o siebie.

Dobre słowa

Dobre słowa są jak plasterki na nasze niedoskonałości i tęsknoty. Chcemy je słyszeć niezależnie od tego, w którym punkcie życia jesteśmy i co o sobie myślimy.  Kobietę otuloną dobrymi słowami przepełnia szczęście. Jej oczy uśmiechają się do ludzi. 

Być może zanim te słowa padną z ust osoby nam bliskiej – ona okaże Ci to na wiele różnych sposobów. Obserwuj więc zachowanie bliskich Ci ludzi, gdyż różnimy się między sobą temperamentem, sposobem wyrażania uczuć, mamy różne doświadczenia, mówimy czasem “innym językiem”. 

Wyrazem miłości, bliskości czy oddania może być np.:

  • sprawianie Ci niespodzianek,
  • obdarowywanie Cię prezentami,
  • poświęcanie Ci czasu,
  • robienie czegoś dla Ciebie,
  • dotyk.
  •  

Wspólne poszukiwanie dobrych dla nas słów czy gestów może być fascynującą przygodą.

 

Dziś potrzebuję to usłyszeć…

Każda z nas czuje czasem potrzebę usłyszeć od bliskiej osoby słowa wsparcia, zapewnienia o uczuciu, docenienia. Co by było, gdyby pewnego dnia okazało się, że możemy usłyszeć tylko 3 słowa? Z pewnością wybór nie będzie łatwy. Wiele zależy od kontekstu i okoliczności. 

A których słów dziś potrzebujesz?

Kocham Cię

Wyrażenie “Kocham Cię” jest odmieniane przez wszystkie języki świata. Każda z nas chce być kochana niezależnie od wyglądu, pochodzenia, miejsca zamieszkania, wykształcenia…. Każda kobieta pragnie usłyszeć te magiczne słowa z ust ukochanej osoby. To wyznanie jest dla nas ważne w budowaniu związku. Jest zapewnieniem, że “jesteśmy dla kogoś najważniejsze na świecie”.

Akceptuję Cię

Akceptacja nas w pełni to jedno z najpiękniejszych uczuć, jakie możemy doświadczyć w relacji z drugą osobą. To zapewnienie o tym, że jestem z Tobą niezależnie od tego kim jesteś. To deklaracja, że będę z Tobą nawet jeśli popełniasz błędy lub masz w sobie niedoskonałości.

Wierzę w Ciebie

Ależ to wyrażenie ma moc! Te słowa mogą wspierać nas w uczynieniu pierwszego kroku w ważnej dla nas sprawie. Pozwalają podjąć działania z nadzieją na osiągnięcie sukcesu, Mówią “dasz radę” i “dostrzegam w Tobie te wszystkie cechy, które pozwolą Ci ruszyć dalej nawet jeśli Ty sama jeszcze w siebie nie wierzysz”.

Podziwiam Cię

To wyraz uznania dla tego kim jesteśmy i co robimy. To potwierdzenie naszej wartości w oczach innych. Poprzez to wyrażenie ktoś okazuje nam szacunek i uznaje naszą mądrość  czy nasze osiągnięcia. Potrzebujemy, by ktoś nas podziwiał nawet w codziennych, drobnych sprawach. To pomaga nam wzrastać.

Jestem z Tobą

Gdy słyszymy to z ust kogoś ważnego możemy być pewne, że otrzymamy potrzebne nam wsparcie. Ta druga osoba wyraża tym samym gotowość do niesienia pomocy, do swojej obecności w chwilach zwątpienia, próby, smutku. Ktoś, kto nam to mówi to prawdziwy skarb.

Rozumiem Cię

Ktoś, kto mówi nam te słowa z pewnością jest empatyczny. Potwierdza tym samym zrozumienie naszej perspektywy. Może mieć inny punkt widzenia, ale wczuwa się w naszą sytuację. Być może doświadczył podobnych uczuć związanych z daną sytuacją. Możemy więc różnić się od siebie, ale jednocześnie liczyć na siebie.

Dziękuję Ci

Słowa wdzięczności są docenieniem naszej pomocy, gestu, uprzejmości, a nawet obecności w czyimś życiu. Podkreślają znaczenie naszych starań wobec tej osoby. Jeśli słyszymy je od osób nam bliskich to wiemy, że warto być w tej relacji. I odwzajemniać uczucia.

Gdy słowa padają na żyzną glebę

Gdy usłyszysz już to, czego potrzebujesz popatrz jak te słowa pracują w Tobie. Powinny być pozytywnym doświadczeniem. Mogą dawać poczucie szczęścia, spełnienia, bezpieczeństwa, pewności. Im więcej ich słyszysz, im więcej ich sobie dajesz, tym pełniej rozkwitasz. 

Za wypowiadanym słowem oczywiście powinny iść czyny, ponieważ słowa są tylko wyrazem naszych odczuć. Jeśli ktoś mówi Ci “kocham”, a jednocześnie jego zachowanie temu przeczy to słusznie masz prawo wątpić w szczerość tych słów. Tylko słowa wypowiadane z miłością napełnią Cię szczęściem. 

Do czego potrzebna nam cisza?

W świecie, który zasypuje nas dźwiękami trudno jest znaleźć przestrzeń i usłyszeć… ciszę. A przecież obok słów cisza jest równie ważna i potrzebna. Poza odpoczynkiem psychicznym daje czas na refleksję i złapanie dystansu. 

Pozwala np.:

  • zwrócić uwagę na nasze potrzeby emocjonalne
  • zastanowić się nad znaczeniem słów, którymi nas ktoś obdarzył
  • wyznaczyć przestrzeń na analizę naszych reakcji
  • zebrać myśli, by móc zamienić je w słowa

Chwila ciszy będzie nam potrzebna choćby wtedy, gdy ktoś niespodziewanie wyznaje nam miłość. Będziemy pewnie zaskoczone, ale nasza reakcja nie powinna urazić drugiego człowieka. Uczucia są delikatne.

I pamiętaj!

Nie trzeba czekać na wyjątkowe święto, szczególną rocznicę lub inną okazję, by wyznać komuś miłość, docenić jego wysiłki czy dziękować za obecność. Dobre słowa to klucz do serca drugiego człowieka. Warto sięgać po nie każdego dnia. Nawet jeśli nie ma przy Tobie kogoś, kto da Ci słowa, których potrzebujesz to jesteś jeszcze Ty. Najważniejsza dla siebie. Mów więc do siebie z czułością.

Dziękujemy Ci, że jesteś z nami.


Ćwiczenie:

Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl…

Jakie słowa usłyszane od drugiej osoby sprawiają, że się uśmiechasz?

 

Zrób to dla siebie:

Napisz na kartce: 

“NAJLEPSZE MASZ PRZED SOBĄ”.

Przyklej kartkę na lustrze.

Za każdym razem, gdy staniesz przed lustrem, zerknij na kartkę.

Powtórz na głos to zdanie i popatrz na swoje odbicie w lustrze z miłością.

Facebook Instagram

11 Comments

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.