……………………………………………………………………………………………………………………………………….

D zień Kobiet, który obchodzimy 8 marca, to nie tylko kolejna data w kalendarzu. To symboliczne święto przypomina nam o znaczeniu kobiet, rolach jakie pełnią w społeczeństwie, a także zwraca uwagę na ich potrzeby. To czas, gdy w sposób szczególny podkreśla się osiągnięcia kobiet na przestrzeni lat, ich determinacji w dążeniu do równego traktowania. Czy współcześnie jeden dzień w roku wystarczy, aby celebrować i doceniać kobiecość?

Znaczenie Dnia Kobiet w przeszłości

Geneza obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet sięga początków XX wieku, kiedy kobiety odważyły się wyjść na ulicę i głośno mówić o swoich potrzebach. Domagały się podstawowych praw w miejscu zatrudnienia. Ustrój socjalistyczny wielu państw na świecie z dumą wynosił na sztandary takie hasła jak “Kobiety na traktory” czy “Pozdrawiamy kobiety pracujące dla pokoju i rozkwitu ojczyzny”. I choć głoszone hasła prokobiece nie wprowadzały realnej poprawy ich pozycji, to jednak dawały kobietom nadzieję na zmianę ich sytuacji społecznej czy ekonomicznej, a także dodawały odwagi do walki o swoje prawa. 

W czasach PRL hucznie obchodzono to święto, zwłaszcza w zakładach pracy, gdzie nieco sztucznie celebrowano 8 marca. Zakład pracy dbał tego dnia o kobiety, obdarowując je towarami deficytowymi takimi jak rajstopy, mydło czy kawa. Mąż wracał do domu, dumnie dzierżąc w dłoni, czasem nadłamanego, goździka. Czy ówczesna kobieta cieszyła się tego dnia, że ktoś o niej pamiętał? Co myślała, gdy przełożeni życzyli jej szybkiego awansu czy “dużo pieniędzy”.

Czy warto obchodzić Dzień Kobiet współcześnie?

Obecnie 8 marca jest dniem, w którym nadal zwraca się uwagę na sytuację kobiet na świecie. Organizacje zrzeszające kobiety organizują przemarsze, demonstracje, konferencje i inne wydarzenia, które mają na celu zasygnalizowanie równouprawnienia społecznego, zawodowego, wolności wyboru czy poczucia bezpieczeństwa.

 

Współcześnie ten dzień jest nadal okazją do składania życzeń i obdarowania prezentem – kwiatkiem, słodyczem czy biżuterią. Można by powiedzieć, że w porównaniu z minionymi epokami żyjemy w czasach względnego dostatku i dostępności większości usług i towarów, więc te tradycyjne prezenty z ubiegłego wieku nie wydają się wyjątkowe. Jednak 8 marca może nas skłonić do głębszych refleksji, bo tak naprawdę nie o prezenty chodzi. Możemy dziś zastanowić się, czego brakuje współczesnej kobiecie, jak chciałaby być zauważona, doceniona. 

Na początku drogi o równouprawnienie odważne kobiety zawalczyły o siebie, bo na poziomie mentalnym, gdzieś w głębi własnego serca, same przyznały sobie prawo do bycia ważną i mądrą. Miały wizję, że działając razem czy też osobno mogą zmieniać świat na lepszy, choćby miały się ograniczyć do najbliższej przestrzeni wokół siebie. A my, kobiety, lubimy to święto głównie z jednego powodu – czujemy się tego dnia wyjątkowe.

“Kiedy kobiety działają razem, porażka jest niemożliwa”

[Susan B. Anthony]

 

marca…

Co zatem możemy zrobić dziś dla siebie, by każdy następny dzień podkreślał naszą wyjątkowość? 

Warto na początku poszukać odpowiedzi w sobie – czego potrzebuję?. Pomocne mogę być poniższe pytania:

  • Jaka jest moja definicja kobiecości?
  • O co potrzebuję zadbać, by w pełni czuć się kobietą?
  • Czego oczekuję od otoczenia, żeby spełnić się w roli kobiety takiej, jaką chcę być?
  • Co konkretnie robię na co dzień, aby pod koniec dnia móc sobie powiedzieć: “to był wartościowy dzień”?

Naszą wyjątkowość mogą podkreślać niestandardowe, kreatywne działania.  Możesz zacząć od zmiany prostych zachowań i sprawdzić, czy taka zmiana rutyny, jest dla Ciebie, np.:

  • wróć z pracy inną drogą niż zwykle,
  • wyjdź na spacer zaraz po przebudzeniu,
  • zostaw wieczorem telefon w kuchni i pobądź ze swoimi myślami przed zaśnięciem.

A może pokusisz się o kreatywny prezent dla siebie, np.:

  • sesję floatingową,
  • masaż relaksacyjny,
  • skok ze spadochronem.

Być może jest też coś, o czym od dawna marzysz, a brakuje Cie odwagi by to zrobić. Czym ryzykujesz lub czego się obawiasz, że tego nie robisz? 

W poszukiwaniach sposobu na swój wyjątkowy dzień bądź uważna na swoje potrzeby, możliwości, otwarta na nowe doświadczenia. Nawet jeśli czujesz lęk to zmierz się z nim; jeśli słyszysz krytyczne uwagi innych o swoich “wybrykach” – nie bierz ich do siebie. Być może ktoś, kto je wypowiada, mierzy Cię swoją miarą i przelewa na Ciebie swoje obawy czy problemy. 

Zaufaj swojej intuicji i nie sil się na atrakcje, które są modne, jeśli ich “nie czujesz”.  A jeśli jakiś drobiazg, w ocenie innych kiczowaty, sprawi Ci radość – pozwól sobie na niego. Działania podejmowane z dobrą intencją, w zadbaniu o siebie, uważności na swoje potrzeby i odczucia z pewnością pozwolą Ci poczuć się wyjątkowo. Należy to robić dla samej siebie, a nie po to, by zabłysnąć wśród znajomych lub pochwalić się otoczeniu.

Dzień Kobiet stanowi istotny moment refleksji nad rolą kobiet w społeczeństwie i przypomina o nieustającej potrzebie równouprawnienia. Pokazuje, jak wiele jeszcze zmian powinno się dokonać, aby kobieta była postrzegana jako wartościowa. 

My, kobiety, dostrzegajmy przede wszystkim siebie, doceniajmy naszą niezwykłość i domagajmy się z całych sił szacunku i równego traktowania przez innych. 

Wyjątkowej codzienności!

Niespodzianka z okazji Dnia Kobiet – na całą kolekcję ByBijou -15%! PROMOCJA trwa do 10 marca 2024 – SPRAWDŹ TERAZ!

Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl…

Co możesz zrobić, aby dostawać od codzienności prezent?

 

Zrób to dla siebie:

Wyznacz sobie czas w ciągu dnia tylko dla siebie, 

w którym skupisz się tylko na sobie i na własnych potrzebach. 

Niech to będzie stała pora dnia, zaplanowana w Twoim “rozkładzie jazdy”.

Celebruj te chwile i wypełniaj je tym, co kochasz..

Na zakończenie podziękuj sobie za dobry czas i za cały dzień.

 

Przykładowa afirmacja:

“Czuję wdzięczność za tu i teraz.

Każda z chwil, które dziś przeżyłam, dała mi szansę na naukę i rozwój. 

Jutro otwiera się przede mną dzień pełen nowych możliwości”

1 Comment

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.