Wszystko, co musisz wiedzieć o złocie
4.jpg

Złoto od zarania dziejów stanowiło obiekt pożądania ludzi i motor napędowy wielu historycznych wydarzeń popychających naszą cywilizację do przodu. Od dawna już zostało docenione za swój niezwykły blask, trwałość oraz plastyczność, która zsyłała natchnienie pokoleniom złotników wznoszących sztukę wyrobów ze złota na wyżyny wirtuozerii. W dzisiejszym artykule pragniemy przedstawić najważniejsze fakty dotyczące złota, które, mamy nadzieję, pomogą Ci w wyborze złotej biżuterii, która będzie idealnie dopasowana do Twojego indywidualnego gustu.

Złota biżuteria – próby.

Złoto w czystej formie oznacza się jako 24-karatowe (w skrócie 24K lub próby 999). Jest miękkie i bardzo plastyczne, toteż nie jest popularnym wyborem przy produkcji biżuterii. Jako ciekawostkę podamy, że czyste złoto jest jadalne – czasami możemy spotkać się z deserami oprószonymi 24-karatowym złotem w formie drobnym listków o jakże rozpoznawalnym kolorze.

Jeżeli jednak mowa o biżuterii, artyści od wieków starali się połączyć wspaniałe właściwości złota jednocześnie nadając mu twardość, która poprawiłaby nie tylko odporność na gniecenie, ale również poprawiła możliwości tworzenia z niego misternych ozdób. Tak powstały stopy, które nadają złotu odpowiednich właściwości. Do złota dodaje się takie metale jak srebro, miedź, cynk lub nikiel.

Procentową ilość złota w danej biżuterii rozpoznamy po nabitej na niej próbie. Najpopularniejsze próby złota w biżuterii to te próby 750 (18K – 75% czystego złota), 585 (14K – 58,5% czystego złota) czy 333 (8K – 33,3% czystego złota).

Każda z prób, oprócz oczywiście ceną, różni się pod względem twardości czy koloru. Im niższa próba złota, tym będzie ono twardsze. Najczęściej spotykaną próbą złota jaką poleci Ci jubiler jest próba 585. W Suwałkach, w salonie BIJOU, dajemy Ci wolny wybór i możliwość porównania na żywo powyższej próby z próbą złota 333. Sama ocenisz, która biżuteria odpowiada lepiej Twoim oczekiwaniom.

Wszystkie kolory złota.

Każdy z nas zna kolor czystego złota – jego niepowtarzalny, żółty, metaliczny kolor jest nie do pomylenia czymkolwiek innym. Dodawanie innych metali do stopów umożliwiło jednak na stworzenie niesamowitych barw i odcieni, z których niektóre już święcą triumfy, inne z kolei wciąż należą do niszy.

Prócz klasycznego żółtego złota można zauważyć prawdziwy boom, np. na obrączki z białego złota – wiele par zdecydowało się na ten nowoczesny i dystyngowany kolor. Z kolei niepoprawne romantyczki czy gwiazdy Hollywood kochają się w złocie różowym – delikatnym, pasującym dosłownie do każdego typu urody. W Suwałkach będziesz mogła zamówić obrączki właśnie w tych trzech supermodnych kolorach – a co więcej, będziesz mogła je dowolne z sobą łączyć.

O wiele rzadziej spotykanymi i nietypowymi kolorami złota jest złoto czerwone, czarne, zielone czy niebieskie. Być może wciąż czekają na swoją chwilę chwały.

Białe złoto, różowe złoto…

Aby uzyskać biały kolor złota, do stopu dodaje się któryś z białych metali, np. nikiel lub pallad i dodatkowo pokrywa się cieniutką warstwą rodu, który prócz pozbycia się naturalnego żółtego odcienia złota, dodatkowo zabezpieczy biżuterię przed uszkodzeniami. Warto zaznaczyć, że z biegiem czasu, warstwa rodu się zetrze, ale bez problemu będziesz mogła odnowić swoją ozdobę u złotnika, który przywróci szybko jej oryginalny wygląd.

Różowe złoto (jak również czerwone) powstaje przy zmieszaniu złota z miedzią. W zależności od proporcji oraz dodatków innych metali otrzymuje się mniej lub bardziej intensywne odcienie czerwieni.

Salon jubilerski w Suwałkach zaprasza do wyboru obrączek.

Jeżeli chciałabyś na żywo przekonać się, które złoto najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom BIJOU zaprasza do swoich salonów w Suwałkach, Bartoszycach oraz Giżycku. Złote pierścionki, naszyjniki, kolczyki czy bransoletki – będziesz miała w czym wybierać. Pary zapraszamy dodatkowo na wybór obrączek. Wykwalifikowana kadra z chęcią wyjaśni wszelkie Wasze wątpliwości i postara się, abyście mogli stworzyć obrączki swoich marzeń.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl