Twój know-how: najpopularniejsze sploty łańcuchów
14.jpg

Czy stoisz przed decyzją zakupu łańcuszka na szyję, ale mnogość nazw splotów, ich właściwości oraz przeznaczenia przyprawia Cię o zawrót głowy? Jeżeli Twoja odpowiedź brzmi tak, to właśnie z myślą o Tobie stworzyliśmy dzisiejszy artykuł. Przedstawimy w nim pokrótce najczęściej spotykane sploty łańcuchów, podpowiemy z czym je nosić oraz dla kogo będą najbardziej odpowiednie. Zapraszamy do lektury!

1. Lisi ogon


To delikatny i subtelny splot dedykowany Paniom. Ogniwa splecione jak tradycyjne warkocze przywodzą na myśl puchatą, lisią kitę, stąd prawdopodobnie wywodzi się jego nazwa. Splot ten jest mocny i wytrzymały, ale należy uważać przy jego zginaniu – jego konstrukcja jest dosyć sztywna. Najczęściej występuje w złotych łańcuchach oraz noszony jest z zawieszkami.

2. Pancerka


To prawdopodobnie jeden z najczęstszych wyborów na łańcuch dla mężczyzn. Jest prosty, a spłaszczone ogniwa są połączone z sobą w tradycyjny sposób. Bardzo często zdarza się go spotkać w bardzo grubej i ciężkiej wersji, gdzie już sam w sobie stanowi ozdobę. Jest bardzo wytrzymałym splotem. Dzięki rozwijającej się nowoczesnej technologii jubilerskiej, powstała również cieńsza wersja pancerki, polecana zarówno dla Pań jak i Panów, efektownie prezentująca się zarówno sama, jak i w towarzystwie zawieszki.

3. Ankier


Nazwa tego splotu to spolszczona wersja angielskiego słowa ‘anchor’, które oznacza kotwicę. Splot ten przywodzi na myśl łańcuchy, którymi przykuwa się kotwice do statków. Jest to bardzo klasyczny oraz wytrzymały łańcuch, odpowiedni zarówno dla Pań i Panów. Najczęściej noszony w towarzystwie zawieszek.

4. Singapur


Singapur to zdecydowanie kobiecy splot. Przypomina elegancko skręconą pancerkę, co nadaje jej wyglądu nici DNA i sprawia, że łańcuch pięknie mieni się w świetle. Zazwyczaj noszony razem z zawieszkami, sam w sobie jest na tyle ozdobny, że można go nosić solo. Panie z długimi włosami powinny wziąć pod uwagę skłonność singapurów do wplątywania się we włosy, co może być uciążliwe.

5. Kłos


Splot przypominający lisi ogon, ale w bardziej męskim wydaniu. Ogniwa przywodzą na myśl kłosy zboża, stąd jego nazwa. Polecany Panom, ale Paniom również się spodoba ze względu na wytrzymałość i niewątpliwą urodę tego splotu. Zazwyczaj noszony razem z zawieszkami.

6. Kostka


W odróżnieniu od klasycznych okrągłych oczek, w kostce występują kwadratowe ogniwa połączone w taki sposób, że przywodzą na myśl właśnie kostki. Możecie spotkać ten splot w różnych wielkościach i grubościach i od tych parametrów zależy czy polecane są kobietom czy mężczyznom. Grubsza kostka, polecana Panom, jest stosunkowo wytrzymała i nie ma problemów przy jej ewentualnej naprawie, natomiast jej cieńsza odmiana, bardzo zdobna i z tego powodu polecana Paniom, może się zerwać, ponieważ jest dosyć delikatna. Z tego też powodu polecamy ją jako ozdobę na specjalne okazje, raczej nie do noszenia podczas wykonywania codziennych czynności. Będzie wyglądać pięknie zarówno sama jak i w towarzystwie zawieszki. To efektowny oraz bardzo oryginalny splot.

7. Linka (żmijka)


Splot ten przywodzi na myśl gładką i lśniącą skórę węża. Spotykany jest pod wieloma nazwami: linka, żmijka, wąż albo żyłka. Jego modułowa konstrukcja wyraźnie wyróżnia go na tle innych łańcuchów. Pięknie odbija światło, co czyni go częstym wyborem na łańcuch dla kobiet. Warto wziąć pod uwagę, iż jego konstrukcja może prowadzić do jego łamania się – jest to sztywny splot. Warto obchodzić się z nim ostrożnie, aby długo zachwycał nas swoją urodą.

8. Figaro


Nazwa tego splotu wywodzi się od opery ‘Wesele Figara’, którego główny bohater nosił łańcuch o takim właśnie splocie. Ogniwa są bardzo podobne to tych, które zobaczymy w pancerce, ale są połączone naprzemiennie wielkościowo. Zazwyczaj po jednym dużym ogniwie następują trzy małe, itd. To bardzo wytrzymały i efektowny splot, dobry zarówno dla mężczyzn jak i kobiet.

9. Gucci


Również zwany marynistycznym, charakteryzuje się dwoma oczkami w jednym ogniwie. To splot polecany dla Panów, świetnie wygląda zarówno wykonany ze złota jak i srebra. Jest wytrzymały i nie plącze się. Dobrze prezentuje się w wersji ciężkiej, jak i delikatnej, przeznaczonej bardziej do noszenia łańcuszków.

10. Kordel


Kordel to z języka niemieckiego sznur. Niegdyś podobnym splotem wiązano białą broń przy pasie. Jest bardzo ozdobny i popularny. Pięknie skręcony, ogniwa wewnątrz często bywają puste. To splot uniwersalny, pasujący kobietom i mężczyznom. Na tyle zdobny, iż można go nosić samemu lub uzupełniony o zawieszkę.

Który z powyższych splotów lubicie najbardziej? Złoty lub srebrny łańcuch w komplecie zawieszką to tradycyjny prezent wręczany Bliskim podczas wielkich uroczystości. Zapraszamy do naszych stacjonarnych sklepów, aby wybrać ten wymarzony. Nasze salony jubilerskie znajdziecie w Bartoszycach, Giżycku, Suwałkach oraz od listopada 2020 również w Ełku

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl