Diamenty - najbardziej pożądane kamienie szlachetne świata
30.jpg

Diamenty są najbardziej rozpoznawalnymi kamieniami szlachetnymi w świecie sztuki jubilerskiej. Ich sławie i urodzie nie dorównują żadne z pozostałych drogocennych precjozów. Uwielbiane przez królów, kochane przez gwiazdy, od tysiącleci czarują ludzkość swym niepowtarzalnym blaskiem. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się z bliska diamentom, aby choć troszeczkę pomóc Wam zrozumieć ich ponadczasowy fenomen.

“Twardy jak diament” - pochodzenie oraz historia diamentów


Już spojrzenie na genezę słowa ‘diament’ daje nam wyobrażenie o naturze tych kamieni. Diament wywodzi się od greckiego słowa ‘adamas’, które znaczy tyle, co ‘niezniszczalny’. Przez wieki ludzie nie byli w stanie wynaleźć narzędzia, które byłoby go w stanie przepołowić lub w jakikolwiek sposób naruszyć. Niesamowita odporność diamentu na uszkodzenia jest właśnie jedną z jego charakterystycznych cech. Jak powstają diamenty i skąd bierze się ich niezwykła trwałość?

Diamenty powstały głęboko we wnętrzu Ziemi podczas krystalizacji magmy. Poddane niesamowicie wysokiej temperaturze tam panującej (ponad 1300 stopni Celsjusza!) i niewyobrażalnie wielkiemu ciśnieniu, atomy węgla zawiązały silne, bardzo trudne do przerwania wiązania międzycząsteczkowe, z czego właśnie wynika ich sławna twardość.

Diamenty w stanie surowym nie przypominają wcale tych pięknych, migoczących i odbijających każdy najmniejszy promień światła kamieni, które możecie oglądać w salonach jubilerskich. Aby wydobyć ukryte w nich piękno, niezbędna jest fachowa ręka mistrzów jubilerstwa. To właśnie dzięki specjalistycznemu procesowi obróbki szlifierskiej, diament zyskuje swój słynny blask i cieszy oczy już na zawsze.

Diament czy brylant - jaka jest różnica?


Czasami możecie się spotkać z naprzemiennym użyciem obu tych słów wobec tego samego kamienia. W czym tkwi jednak - i czy w ogóle istnieje - różnica między diamentem, a brylantem? Otóż każdy brylant jest diamentem, lecz nie każdy diament staje się brylantem. Różnica wynika ze sposobu obróbki diamentu. Naturalny kamień szlachetny wydobyty z ziemi nazywa się diamentem. Dopiero jednak poddany obróbce jubilerskiej, oszlifowany w charakterystyczny okrągły kształt, zmienia się w brylant. Jego cena oraz jakość zależą od tzw. zasady 4C, która jest standardową klasyfikacją oszlifowanych diamentów w branży jubilerskiej.

4C to angielski skrót od słów Carat (karat), Colour (barwa), Clarity (czystość) i Cut (szlif). Karat to nic innego jak masa oszlifowanego kamienia, barwa jest tym cenniejsza im bardziej przezroczysta, czystość oznacza obecność (lub brak) ewentualnych wewnętrznych skaz lub drobnych obiektów wewnątrz kamienia. Ostatni, szlif, to kształt, w który został uformowany diament. Jeżeli jest to kształt okrągły, tzw. brylantowy, mamy do czynienia z brylantem. Istnieją jednak inne popularne szlify diamentów, np. gruszka, princessa, owal, serce, szmaragdowy, radiant, itp.

Pierścionek z brylantem na zaręczyny - obietnica niezniszczalnej więzi


Tradycja wręczania pierścionka z diamentem na zaręczyny sięga już czasów średniowiecza. W dzisiejszych czasach brylant stał się wręcz symbolem zaręczyn oraz słodkiej obietnicy zbliżającego się zamążpójścia. W salonach stacjonarnych BIJOU oraz na naszej stronie internetowej znajdziecie szeroki wybór pierścionków na zaręczyny. Są to pierścionki ze złota próby 585 w kilku wersjach kolorystycznych do wyboru. Możecie wybierać między złotem żółtym, a białym. Szeroki wybór klasycznych, jak i ponadczasowych wzorów oraz niezwykle szybka dostawa (czas realizacji zamówienia to ok. 48 h!) sprawia, że z pewnością znajdziecie u nas ‘ten jedyny’ pierścionek z brylantem na zaręczyny. Zapraszamy do Bartoszyc, Giżycka, Suwałk oraz Ełku oraz życzymy powodzenia w podjęciu tego najważniejszego kroku w życiu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl